10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Objevujte noční oblohu: s hvězdářskými dalekohledy

Praha, 31. ledna 2012

Existuje jen málo věcí, které symbolizují romantiku víc než nebe plné hvězd. To se dá pozorovat na zádech pěkně ve dvojici nebo na to můžete jít vědecky, s hvězdářským dalekohledem. Pro pozorování hvězd už totiž dávno není třeba chodit do městské hvězdárny – pro základní průzkum stačí mít doma skladný hvězdářský dalekohled, jejichž ceny začínají již okolo 1 000 Kč.

Dalekohled

S hvězdářským dalekohledem může každý pozorovat Měsíc, hvězdy, planety či mlhoviny. Jen pohled do zařícího Slunce se důrazně nedoporučuje. Pozorování přes hvězdářský dalekohled chce trochu cviku (jak v zacházení s přístrojem, tak v tréninku vlastního oka) a znalostí, o to je to však celé dobrodružnější a zábavnější. „Na druhou stranu takový Měsíc či některé planety si může díky dalekohledu prohlížet i úplný začátečník,” říká Vladimír Vyhnal z internetové nákupní galerie MALL.CZ.

Ze sledování noční oblohy se tak může stát celoživotní koníček i skvělý způsob, jak zabavit děti, naučit je něčemu novému a v neposlední řadě je vytáhnout ven „na vzduch”. Pozorování planet a hvězd je totiž nutné provádět venku – na zahradě, louce nebo alespoň na terase či balkóně – teplo v místnosti obraz zkresluje.

Na co se při výběru dalekohledu zaměřit? Čím větší průměr teleskopu zvolíte, tím lepší je jas a zvětšení dalekoholedu, a tím více objektů budete moci pozorovat. S dalekohledy o menším průměru lze na obloze pozorovat Měsíc, planety, ale také sluneční fotosféry. Pokud vás fascinují mlhoviny, galaxie a souhvězdí, sáhněte po zrcadlovém nebo katadioptrickém teleskopu s větším průměrem.

Zaměřte se také na ohniskovou vzdálenost objektivu, která je uvedená u každého přístroje většinou na tubusu. Na okuláru je vždy uvedena ohnisková vzdálenost okuláru, např. 1000/10 = 100×. To znamená, že při ohnisku objektivu 1000 a ohnisku okuláru 10 dosáhnete zvětšení 100×. Pokud při stejném ohnisku použijete „zoomovací” okulár 8-24 mm, kde se lze plynule měnit ohniskovou vzdálenost, dosáhnete rozsahu zvětšení 42 až 125× více.

„Je potřeba pamatovat i na to, že čím větší dalekohled zvolíte, tím bude těžší ho přenášet. Neexistuje tedy univerzální řešení, je potřeba vybírat podle individuálních požadavků,” dodává Vladimír Vyhnal z MALLu.

Hvězdářské dalekohledy

Celestron Firstscope IYA 76

Celestron Firstscope IYA 76

Zrcadlový dalekohled s průměrem zrcadla 76 mm je vhodný pro naprosté začátečníky. Hodí se pro pozorování Měsíce, jasných planet a dalších jasných objektů.

Stylový a dekorativní design z něj dělá i skvělý tip na dárek.

Cena na MALL.CZ: 1 390 Kč

Celestron AstroMaster 70 AZ

Celestron AstroMaster 70 AZ

Pokud hledáte univerzální dalekohled pro pozemní sledování a zkoumání oblohy, pak je Celestron AstroMaster s prů&měrem 70 mm tou správnou volbou.

Každý model AstroMaster umožňuje správné zobrazení země i oblohy a produkuje jasný a čistý obraz měsíce i planet. Snadno tak můžete vidět měsíce Jupitera či prstence Saturnu.

Cena na MALL.CZ: 2 490 Kč